A sárkány éve
- SZBKG Iskolaújság
- Jan 4, 2024
- 3 min read
Updated: May 20, 2024
Kedves batyis Olvasóink!
Nagy örömünkre szolgál, hogy az év kezdetével, frissen megalakult csapatunkkal lehetőségünk nyílik új alapokra helyezni iskolánk újságját, ezúttal online keretek között megvalósuló formában.
Köszönjük, hogy bizalmat szavaztatok kezdeményezésünknek és elolvassátok legelső, beharangozó jellegű cikkünket, amelyben a legendás lény, a sárkány kapja majd a főszerepet.
Majdnem az összes valaha létező földi civilizációnál megfigyelhető az egy sárkányszerű entitásról való fantáziálás. Tekintsük példaként Apóphiszt, az ókori egyiptomiak vallási teremtményét, esetleg Ketzalkóatlt, aki az azték mitológiában a természet erejének szimbóluma volt, vagy akár az őslakos ausztrálok művészetében megjelenő Szivárványkígyó motívumát. Vajon miért lehetséges az, hogy ez az elmeszülemény ilyen jelentős mértékben kultúráink részét képezi? Egyesek szerint az emberek az általuk talált fosszilizálódott dinoszauruszmaradványok megmagyarázása miatt találták ki a szörnyeteget. Ugyanakkor a válasz abban is gyökerezhet, hogy a mitikus állat a humán pszichológia és az evolúció bizonyos aspektusait tükrözi.
A kígyók iránti ellenérzés, esetlegesen a tőlük való félelem egy ösztönösen belénk kódolt reakció, ami a kutatók szerint már a makákómajmok agyában is fellelhető, és a Biblia soraiban is megjelenik. A harapásos balesetek a mai napig rendszeresen sújtják Nyugat-Afrika lakosságát. Ha minden arról tanúskodik, hogy a közvélemény visszautasítóan fogadja a pikkelyes hüllő jelenlétét, miért terjedhetett el ilyen mértékben egy rá megszólalásig hasonlító szimbólum? Nos, valószínűleg részben azért, mert ha egy félelmet keltő kép elraktározódik az emberi elmében, éles helyzetben az agy gyorsabban azonosítja a veszélyforrást, ezáltal megnövelve a menekülés esélyét. Logikusan tehát valószínűbb volt a túlélése azoknak az embereknek, akik ismerték a szóban forgó ragadozó kinézetét.
A gondolatfonalat tovább fűzve elelmélkedhetünk azon is, hogy ennek ellenére vajon miért ábrázolják sokszor a sárkányt az ember pártfogójának, segítőjének képében? Nem kell túl messzire mennünk ahhoz, hogy ilyesmire példát találjunk, hiszen ott van a sokak által kedvelt Így neveld a sárkányodat című animációs mese, a betétdaláról elhíresült Végtelen történet vagy akár a széleskörű ismeretségre szert tett Trónok harca is. A válasz megszerzéséhez elég csupán háziállatainkra tekintenünk, akiknek viselkedését generációkon keresztül tudatosan formáltuk, hogy minél ideálisabb társainkká válhassanak. Mindez és még megannyi egyéb cselekedetünk is azt támasztja alá, hogy a tápláléklánc csúcsán álló ember vágyakozik a természet, esetenként akár veszélyesnek is tűnő elemeinek befolyásolására.
Többek között azért választottuk cikkünk alanyának e mágikus teremtményt, mert a hagyományos kínai kultúrában a zodiákus szerint a 2024-es évet köztudottan a sárkányénak tulajdonítják. A folklór iránti tiszteletből egy rövid mítosszal is készültünk a sárkány eredetéről, amelyben a hüllő szintén az emberek patronálójaként jelenik meg. A keleti kultúrák elképzeléseire általában ez a jellemző.
Kelet- és Délkelet-Ázsiában, a holdújévet ünneplő országokban különféle változatokban terjedt el a történet, hogy miszerint került az állatövbe annak 12 képviselője. A legenda egyik formája szerint Jáde Császár szerette volna kiválasztani fő védelmezőit az állatok közül, így arra kérte őket, hogy versengjenek egymással, hogy teljesítményük alapján különböző rangra emelhesse őket. Feladatuk mindössze annyi volt, hogy a lehető leggyorsabban átjussanak a folyó túloldalára. Az uralkodó titokban abban reménykedett, hogy a mérkőzés nyertese a sárkány lesz, hiszen ő könnyedén átrepülhet hatalmas szárnyaival a víztömeg felett. A jószívű lény azonban a távolban meglátott egy égő falut, így úgy határozott, hogy kitérőt tesz, hogy megfékezze a perzselő lángok terjedését. Ennek eredményeként csak az 5. helyezést tudhatta magáénak, így az állatövi jegyek 5. tagjának is jelölték ki.
Cikkünk végéhez érve szeretnénk felhívni a figyelmet egy eseményre, amely 2023. december 16-tól, 70 napon keresztül zajlik az Állatkerti körúton lévő Biodóm kertjében és épületében. A Sárkány Éve Lampion Fesztivál látványos és hangulatos kikapcsolódási lehetőséget kínál minden résztvevőnek. A program azonban nem csak egyszerű vizuális élményt nyújt, hanem egyúttal célja a kínai kulturális örökség megismertetése is a látogatókkal. Az alábbi linken bővebben is olvashattok a rendezvényről.
Reméljük, hogy írásunk elnyerte tetszéseteket! Ha tehetitek osszátok meg véleményeteket róla Instagram oldalunkon, és írjátok meg milyen jellegű cikkeket olvasnátok még szívesen! Ha tartalmainkat érdekesnek találjátok, megköszönnénk ha osztálytársaitok körében is népszerűsítenétek őket. Kellemes, olvasgatásban gazdag napokat kívánunk, amíg nem „találkozunk” legközelebb!
Rozgonyi Gréta
Comments